Розробки уроків

«Справжній карб для людини –вміння трудитися. »
Езоп

Тема уроку:  Відрізок та його довжина


Мета уроку: навчальна: ввести поняття відрізка, навчити учнів знаходити довжину відрізка, ознайомити з одиницями вимірювання довжини, формувати навички роботи з креслярськими інструментами;
розвивати логічне мислення, допитливість, вміння аналізувати, порівнювати;
виховувати акуратність та охайність при побудові відрізків, важливість даної теми у житті.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Очікувані результати: учні повинні знати, що таке відрізок та його довжина, вміти будувати , порівнювати довжини відрізків.

Обладнання: підручник, креслярські приладдя (лінійка, рулетка, метрова стрічка), таблиця, роздатковий матеріал, різнокольорові стрічки, кольорова  крейда, музичний супровід

На даному уроці використані: методи словесні, наочні, практичні;  форми колективна, індивідуальна та практична робота; інтерактивні вправи – математичний диктант, «Асоціативний кущ», експрес опитування, «Рефлексивний ланцюжок».

                                   Хід  уроку

1. Організаційний момент
                 Добрий день любі діти!
                  В країні знань наук багато,
                 Та до душі нам лиш одна.
                 Їй перевагу варто дати –
                 Найбільш важлива є вона –
                 Наша улюблена математика.
                Я вітаю Вас у країні математика.
Релаксація. Ситуація успіху.
Візьміть хороший настрій  на урок, бажаю успіху (смайлик настрою на дошку клею)

2. Перевірка домашнього завдання
Перевірка ассистентами наявності домашнього. Доповідь асистентів.

3. Актуалізація опорних знань
Математичний диктант
2см=…мм
2км=…м

7м=…см
5дм=…см
5дм4см=…см
6см3мм=…мм
Технологія «Асоціативний кущ»
Отже, 
4. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Послухайте діти, що трапилось з Олівцем. Лежав він у пеналі і сумував, думав, що він не потрібний, що він негарний, він-ніякий, він- простий олівець. Та якось він викотився із пеналу і його гострий носик торкнувся аркушу паперу. На папері Олівець побачив слід від свого носика й зрадів: «Я намалював крапку». Аж тут крапка ожила й вигукнула: « Неправда. Я не  просто крапка. Я- точка. Найголовніша у геометрії, а ти Олівчику, мій найкращий друг, і в геометрії всім необхідний».
Сьогодні ми з вами «озброїмось» олівцем і лінійкою і будемо будувати прості геометричні фігури, та вимірювати їх довжину.

5. Оголошення теми і мета уроку.
Запишіть тему сьогоднішнього уроку. Оголошення мети уроку.  Що очікуємо дізнатися про відрізок. Епіграфом уроку будуть слова  Езопа.

6. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Дидактична гра (до дошки виходять два учні всі інші в зошитах)
                                  «Всі на листочку
                                    Поставимо точку (А).
                                   Поряд з нею- другу,  
                                   Вірную подругу (В)
                                   Хочу вас спитати:
                                    Як же  їх зєднати?»
 Візьміть кольорові олівці,крейду і сполучіть точки різними лініями-прямими, кривими.
 -Скільки кривих ліній можна провести? (безліч)
-Скільки прямих ліній? (одна)
Поянення вчителя (використання таблиці)



Учитель прикладає до дошки натягнуту стрічку, позначає кінці буквами А, В. Прикладемо до них  лінійку і сполучемо їх. Отримаємо відрізок.  Він є математичним терміном. Кінці стрічки будуть кінцями відрізка.
Отже, А, В – кінці відрізка (початок, кінець)
            АВ- відрізок
Чим можна виміряти довжину відрізка?

Загадка-добавлянка
Щоб довжину виміряти,
Інструмент цей треба мати.
Щоб побудувать пряму,
Я його також візьму.
Вийде не пряма,а змійка
Як загубиться…
                                                (рулетка, лінійка, метрова стрічка)
           АВ=….см

1. Будь-які дві точки можна сполучити лише одним відрізком.
Показуємо ще одну стрічку та вимірюю довжину. Порівнюємо  їх.
2. Два відрізки називаються рівними між собою,якщо їх довжини однакові.

Загадка-добавлянка
  Ця точка,як відомо нам,
  Відрізок ділить пополам.
  І неповторна, і єдина.
  Вона – відрізка ….
                                  (середина)
Складаю стрічку посередині і поясню, що таке середина.
Робимо підсумок вивченого
Експрес опитування
                   Запитання
1.     Скількома відрізками можна сполучити дві точки?
2.     Про які відрізки говорять, що вони рівні між собою?
3.     Як порівняти два відрізки?
4.     Що таке середина відрізка?
5.     Які одиниці дожини ви знаєте?
6.     Чим вимірюють довжину відрізка?

7.Фізкультхвилинка  (музичний супровід)
Ми з вами трішки потрудились
І, мабуть, ви уже втомились.
Тепер настав наш час відпочинку,
Ми проведемо фізкультхвилинку
                  Раз-заплескали в долоні,
                  Два-потерли трішки скроні,
                  Три – вже скільки захотіли
                  Ніжками затупотіли.
                 
                 Тупу-тупу, тупу-туп 
                 Тупу-тупу, тупу-туп
                  Стало гамірно у нас тут
                  Розкинули рученята,
                  Мов ті крильця пташенята.
                  Раз, два, три, чотири –
                  Гарно вправу всі зробили.
                  Раз – присіли
                  Хутку встали
                  І бадьорішими стали

8. Засвоєння нових знань
- Усна вправа
1. За готовим рисунком на дошці назвіть всі відрізки
2. Назвіть серед предметів , які нас оточують ті що дають уявлення про відрізок.
- Практична робота
На партах в учнів лежать стрічки різних кольорів.
Тож візьміть лінійки і виміряйте довжину  ваших стрічок. Запишіть її.
Порівняйте довжину своєї стрічки із довжиною стрічки в сусіда по парті.
Складіть та виміряйте довжину двох відрізків ?
То з яких двох відрізків складається ваш відрізок?
-Найдовший
-Найкортший  
- Однакові
- Колективна робота з підручником та дошкою
№                №                   №                     
-         Індивідуальна робота з картками різного рівня
Назвати всі відрізки та виміряти їх довжину
9. Підсумок уроку та оцінювання учнів
   - Вправа «Рефлексивний ланцюжок»
Учитель починає вправу зі слів : «Сьогодні на уроці я …». Учні по черзі доповнюють речення, але не повторювати сказане іншими учнями не можна. Таким чином утворюється рефлексивний ланцюжок.
   - оцінювання учнів

10. Домашнє завдання
     вивчити правила ,
повідомлення про народні міри довжини      
№             №       №         (різні рівні складності)











Тема уроку: Порівняння звичайних дробів з однаковими      знаменниками

Мета уроку: навчальна: удосконалити вміння учнів порівнювати звичайні дроби з однаковими знаменниками; виробити навички застосовувати правила порівняння дробів, вміння записувати їх в порядку зростання чи спадання; розвивати: пам'ять, увагу, логічне мислення;  виховувати: акуратність, наполегливість
Очікуванні результати: учні повинні вміти порівнювати дроби з однаковими знаменниками, з однаковими чисельниками , порівнювати дроби з одиницею.
Обладнання: знаки нерівності; картки з дробами; лінійка, олівець, дидактичний матеріал, музичний супровід.
Тип уроку: урок  удосконалення  знань, умінь і навичок
На даному уроці використані: методи – словесні, наочні, практичні;  форми – колективна робота, індивідуальна; інтерактивні вправи – гра «Поділися знаннями», гра «Німий диктант», вправа «Очікувані результати», гра «Розсипанка», гра «Конверт знань»

                                              Хід  уроку
1.  Організаційний момент
- Привітання
Пролунав  уже дзвінок
                                                Починається урок!
На уроці не куняй –
Математику вивчай!
Релаксація.  Ситуація успіху.
Доброго дня всім вам кажемо,
Як працюємо ми – покажемо!
Візьмемо на урок: увагу, кмітливість, старанність, активність.

2. Перевірка домашнього завдання
-  Самоперевірка виконання домашнього завдання за зразком, заздалегідь приготовленим на відкидній дошці.
-  Учитель дає відповіді на запитання,  які виникли в учнів під час виконання домашнього завдання.

3. Актуалізація опорних знань
Гра «Поділися знаннями»
Учні діляться знаннями з питань :
1.    Приклад двох рівних дробів.
2.    Як порівняти дроби з однаковими знаменниками?
3.    Як порівняти дроби з однаковими чисельниками?
4.    Що показує знаменник дробу?
5.    Що показує чисельник дробу?

Інтерактивна гра «Німий  диктант»
Учитель показує дроби, заздалегідь написані на дошці, наприклад:  
 4   і   1 ;      1 і  5;     4  і 4 ;      1  і  1 ;     18  і  25;     5   і   13;     7   і   7
 5       5        2     2      7    11      9     4       19     19      13      13     15    15
Учні піднімають  сигнальні картки  із знаком,  який потрібно поставити між дробами.
>   <    =

4. Формування теми, мети й завдань уроку.  
Запишемо у зошит сьогоднішню дату,
Та «класна робота» старанно пишіть.
І тему цікаву повторимо з вами:
«Порівнянна дробів з однаковими знаменниками»
-         Вправа «Очікувані результати»
На партах учнів лежать стікери у вигляді листочків. Потрібно написати на них очікування від сьогоднішнього уроку та прикріпіть на дерево, що на дошці.

5.    Мотивація навчальної діяльності
Щоб досягти успіху в будь-якій сфері діяльності, потрібно багато тренуватися. Це принесе не лише миттєвий успіх, а й допоможе просуватися вперед країною знань. Отже, вдосконалюйте вміння порівнювати дроби. В цьому вам допоможуть ключові слова:  поглибити
                                                              формувати
                                                 визначати
                                         розвивати
Девіз: Не намагайся бути першим,
            А намагайся бути кращим!

6.    Удосконалення вмінь і навичок   
  -   Гра «Розсипанка»
 На дошці  (розсипано)  прикріплені  хаотично дроби їх потрібно поскладати у порядку спадання.

3 ,   1 7 4 ,  11 ,  9 ,   5 .
16  16  16  16   16   16   16

- Практична робота
Побудуйте координатний промінь  і на ньому розставте точки :
А(3\3);  В(1\3);  С(4\3);   К(5\3);  О(6\3) .

Фізкультхвилинка (музичний супровід)
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться,
Раз – присядьте, два - присядьте
І за парти тихо сядьте.
- Гра «Конверт знань» (робота біля дошки)
В даному конверті знаходяться завдання різного рівня складності. Вчитель витягує завдання на визиває учня до дошки.


1. Запишіть у порядку спадання; зростання





2. Яка частина відрізка виділена



3.  Накресліть координатний промінь і візьміть за одиничний відрізок 12 клітинок. Відмітьте точки: О(0); Е(1); А (2); К(1/3); М(1/4); С(1/5).

4. Що більше








5. Довжина прямокутного паралелепіпеда дорівнює 42см, ширина становить 5\7 довжини, а висота – 2\3 ширини. Знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда.

7. Підбиття підсумків уроку
Година наша вже скінчилась
Перерва скоро. Всі втомились.
Попереду уроки  у вас.
Тож підсумок зробити час.
Учитель разом з учнями підбиває підсумки щодо справдження учнівських сподівань, які розміщені на дереві сподівань. Діти оцініть свою роботу на уроці. Чи задоволені ви своїми відповідями.
  Чи задоволені ви своєю роботою?
  У якому настрої ви працювали на уроці?
  Що вам запам’яталось на уроці?
  Де вам стануть в пригоді здобуті сьогодні знання?
Оцінки за урок з аналізом
8.     Домашнє завдання
Пояснення домашнього завдання

№   №    №   (різні рівні складності)


Немає коментарів :

Дописати коментар